SK CZ PL
Služby
Menu
Odkazy

Volný čas a okolí lázní Trenčianske Teplice

 

Koncertní dvorana v lázeňském parku

K nejvýznamnějším kulturním akcím roku patří festival komorní hudby s mezinárodní účastí HUDOBNÉ LETO. Komorní koncerty, opery a operety, zábavné programy, vystoupení folklorních skupin nebo promenádní koncerty v parku lákají každoročné mnoho návštěvníků Možnosti kulturního vyžití doplňují různé výstavy a kino PRAMEŇ.

 

Festival Artfilm

Medzinárodní festival hraných a dokumentárních filmů o umění a umělcích se zaměřením na trendy vývoje audiovizuálního umění. První ročník se uskutečnil v roce 1993 a o rok později festival získal podporu UNESCO. Art Fiction je hlavní soutěžní kategorii pro celovečerní hrané filmy, které předznamenávají možný spůsob uměleckého vyjadřování v 21. století. Cenami jsou Zlatý klíč za nejlepší režiu a Zlatý klíč za nejlepší kameru. Druhou soutěžní sekcí jsou Artefakty pro dokumentární a experimentální filmy o umění a umělcích. Cenami jsou Zlatý klíč, Stříbrný klíč a Bronzový klíč za nejlepší filmy. A nakonec Na ceste je soutěž dokumentárních, experimentálních a krátkých hraných filmů studentů filmových škol. Cenou pro tvůrce nejlepšího studentského filmu je příspěvek 3000 USD na realizaci prvního profesionálního filmu o umění a umělcích. Součáastí festivalového dění je i přehlídka nesoutěžních filmů a odevzdávání ocenění uměleckého přínosu Hercova mise ve formě mosazné plakety, kterou herci osobně umístí na Moste slávy.)

 

Město Trenčín

Nejen lázeňské město ale i celý trenčanský kraj představuje centrum cestovního ruchu s množstvím historických památek, hradů, zámků, muzeí, kin, sportovních a rekreačních center.

Malebné město Trenčín díky své strategické poloze na řece Váh patřilo už v minulosti k významným městám Slovenska.

Na začátku našeho letopočtu sem posunuli hranice svého imperia Římani, o čem svědčí nápis na hradní skále. Připomíná vítězství císaře Marka Aurélia nad Kvády v roce 179 n.l. v Laugaríciu.

V čase Velkomoravské říše patřil Trenčín k Nitranskému knížectví, později byl součástí Uherska. Město postupně dostalo různe výsady a privilegia. I když bylo několikrát zničeno, rozvoj pokračoval dál.

V současnosti je městem, které poskytuje návštěvníkům bohatou nabídku historických a kultúrních památek, ale také mnoho společenských akcí. To přispívá krozvoji města a činí z něj významné centrum cestovního ruchu.